Horká voda z vodovodu je UŽITKOVÁ?

Ano. Je to pravda.

Citace Státního Zdravotního Ústavu:

I když podle zákona je Vaše teplá (užitková) voda vyráběná z vody pitné, za pitnou vodu se nepovažuje. Důvodem tohoto postoje je skutečnost, že:

  • se k úpravě teplé vody mohou použít některé látky, které nepovažujeme v pitné vody (při dlouhodobém příjmu) za příliš žádoucí,
  • vlivem zvýšené teploty může v teplé vodě docházet k většímu pomnožování některých (všudypřítomných) bakterií, které sice nejsou zdravotně závadné, ale svým metabolismem mohou nepříznivě ovlivnit chuť či pach vody. Proto také ve vyhlášce č. 252/2004 Sb. v platném znění se rozlišují požadavky na pitnou vodu a teplou vodu (termín "teplá voda" se nyní používá v zákoně o ochraně veřejného zdraví namísto dřívějšího obvyklého termínu "teplá užitková voda").

 

Dále citujeme článek z 2.července 2012, který upozorňuje na bakterii v teplé vodě. Bohužel ne všechna zjištění o bakteriích se v médiích objeví.

"Lidé v Týně nad Vltavou mají v teplé vodě nebezpečnou bakterii! Již podruhé v krátké době se na jihu Čech objevila ve vodě nebezpečná bakterie Legionella pneumophila, která může způsobit zápal plic. Tentokrát ji vodohospodáři objevili v teplé vodě ve výměníkové stanici v Týně nad Vltavou. Bakterie se podle všeho nachází v bytech ve vodovodních bateriích. V pondělí o tom informoval ředitel českobudějovické krajské hygienické stanice Zdeněk Velikovský"

Zdroj: NOVINKY.CZ